Žilų plaukų paslaptis – kodėl plaukai praranda spalvą?

Įminta mįslė, kodėl plaukai praranda spalvą.
Mainco universiteto mokslininkai su kolegomis iš Bredfordo universiteto atskleidė paslaptį, kodėl žyla plaukai. Tyrėjams pavyko pirmą kartą nuodugniai išnagrinėti molekulinį išblukimo mechanizmą. Paaiškėjo, kad už šį procesą atsakingas vandenilio peroksidas (H2O2), žinomas ir kaip balinamoji plaukų priemonė. Nedidelis jo kiekis susidaro visame organizme, taip pat ir plaukuose. Čia jis slopina spalvos pigmento melanino gamybą.
Viską lemia pigmentas?

Heinzo Deckerio vadovaujami tyrėjai išsiaiškino, kad bėgant metams vandenilio peroksido plaukuose padaugėja, nes kūnas nebespėja išskaidyti šios medžiagos į sudedamąsias dalis – vandenį ir deguonį. Taip nutinka, kai senstant ima trūkti tam tikro fermento.
Šio fermento stygius taip nuslopina kito svarbaus fermento funkciją, kad iš viso sustoja melanino gamyba. Pajudėjus visam šiam traukiniui pigmento galiausiai nelieka visuose plaukuose – nuo plaukų šaknų iki galiukų. Šio fermento gamybai būdingas geras miegas, tad dažnai nemigos kankinami žmonės, gali pražilti ir anksčiau.
Mokslininkų nuveiktas darbas ateityje galėtų būti pritaikytas kovojant su žilimu, nes teoriškai trūkstamų fermentų būtų galima gauti išgėrus tabletę arba užsitepus tepalo. Be to, naujieji tyrimų rezultatai leistų sėkmingiau kovoti ir su tokiais pigmentacijos sutrikimais kaip baltligė, kai ant odos atsiranda daug baltų dėmių.
Ar įmanoma išvengti žilų plaukų?
Tačiau albinizmo atveju negelbsti net ir naujieji tyrimų rezultatai. Sergant šia liga dėl įgimto medžiagų apykaitos defekto odoje apskritai negaminamas melaninas. Taip neliko pagrindo bet kokiai terapijai, kurios koncepcijoje buvo numatyta melanino gamyba.