Kodėl sportuojant išsipučia venos?

Mėgstate dažnai mankštintis? O galbūt vaikštote į sporto klubą ir dažnai pastebite jog treniruočių metu jūsų venos staiga iššoka? Kokie veiksniai lemia venų iššokimą ir ar tai normalu?
Kodėl sporto metu venos išsipučia?
Mankštinantis venos išsipučia ne dėl padidėjusio veninio kraujospūdžio ar kraujo tūrio. Po oda esančias venas į paviršių stumia kiti veiksniai. Ramiai dirbdama širdis varinėja kraują iš kairiojo skilvelio į arterijas. Ten sistolinis (viršutinis) kraujospudis paprastai būna apie 120 mm Hg. Diastolinis (apatinis) kraujospūdis – apie 80 mm Hg. Pradėjus mankštintis širdies plakimo dažnis ir susitraukimo stiprumas padidėja ir greitai varo kraują į arterijas.

Sistolinis kraujospūdis
Sistolinis kraujospūdis didėja kartu su mankštos intensyvumu, pakyla iki beveik 200 mm Hg užsiimant labai intensyvia aerobika (ir daugiau negu iki 400 mm Hg kilnojant sunkumus). Diastolinis kraujospūdis iš tikrųjų sumažėja užsiimant aerobika (bet šiek tiek padidėja kilnojant sunkumus). Mankštos metu padidėjęs arterinis kraujospūdis išstumia plazmą, paprastai esančią kapiliaruose – smulkiausiose kraujagyslėse, kurios maitina aktyvias ląsteles ir pašalina iš jų nereikalingas medžiagas – per plonas sieneles į raumenis ir aplinkines ertmes. Dėl to sportuojant išsipučia ir sukietėja raumenys. O išsipūtus raumenims, netoli odos esančios venos išsišauna į paviršių.
Ar dėl to reikia jaudintis?
Dažnas klausimas – ar vertėtų jaudintis dėl iššokusių venų? Ar tai prognozuoja kažkokias ligas? Tiesą sakant šis reiškinys daugiau pasitaiko Vyriškos lyties atstovams, bet ne moterims. Dėl iššokusių venų sporto metu tikrai nederėtų jaudintis. Tai natūrali kūno reakcija į padidėjusį fizinį krūvį, tarpiškai šoktelėjęs kraujospūdis yra net į naudą jūsų organizmui ypač jeigu dienos metu mažai judate.