Kodėl miestiečiai labiau alergiški?

Miesto gyventojai dažniau nei kaimo serga šienlige.
Tai atrodo nelogiška. Ar tai tiesa? Tarptautiniai tyrimai atskleidė, kad vis daugiau miesto gyventojų kenčia nuo šienligės ir kad šienligė dažniau pasitaiko miestuose nei kaimo vietovėse, kur žiedadulkių gerokai daugiau. Mokslinių tyrimų rezultatai parodė, kad oro užterštumas sustiprina alergijų simptomus ir kad teršalai erzina gleivinę, todėl alergijoms lengviau atsirasti. Šiuo atžvilgiu labiausiai kenkia dyzelino dalelės.
Dėl visko kaltas Dyzelinas?

Dyzelino dalelės atsiranda per degimo procesą dyzeliniuose varikliuose ir į aplinką patenka pro išmetimo sistemą. Dalelių skersmuo yra apytiksliai 200 nanometrų, jas sudaro vidinė grynos anglies šerdis, kurią supa toksiškos medžiagos sieros ir nitratų junginių pavidalu, aromatiniai angliavandeniliai (DAA) ir metalai. Dyzelino dalelės dirgina gleivinę ir duoda pradžią grandininei reakcijai, kuri galiausiai išprovokuoja uždegimą, dėl jo peršti nosį bei akis ir pradeda varvėti nosis.
Medžiagos sukuria kenksmingą mišinį, erzinantį gleivinę ir pradedantį grandininę imuninės sistemos reakciją. Iš pradžių padaugėja tam tikros rūšies baltųjų kraujo kūnelių. Šie išskiria daugiau citokinų, kurie aktyvuoja imunitetą, tad šis ima gaminti daugiau antikūnų imunoglobulinų E (IgE). Tas pats vyksta esant alerginės astmos ar šienligės priepuoliui, o dyzelino dalelės tik sustiprina simptomus.
Manoma, kad pasaulinis klimato atšilimas padidins oro taršos poveikį alergijoms
Dėl šilumos pailgėja žiedadulkių sezonas ir padidėja smogo rizika. Smogas ant miestų uždeda, „dangtį“ ir sulaiko žiedadulkes. Todėl miestų gyventojų įkvepiamame ore daugiau alergijas sukeliančių dalelių.