Įdomu sužinoti – Kaip atliekama dirbtinė koma

Kartais tenka girdėti, kad gydytojai sukelia žmogui dirbtinę komą.
Kaip tai daroma?
Kaip tai padeda ligoniui? Medikamentais sukelta koma – tai radikalus bendrosios anestezijos tipas, kai gydytojai iš esmės išjungia smegenis, ir ligonis negali nei pabusti, nei reaguoti į kokius nors dirgiklius. Dirbtinės komos metu širdies ritmas, kraujospūdis ir kvėpavimas yra palaikomi dirbtinai – mechaniškai arba vaistais. Sukelti dirbtinę komą galima barbitūratais arba sumažinus kūno temperatūrą maždaug iki 33 laipsnių. Ši būklė grįžtamoji, t. y. gydytojai gali pažadinti ligonį iš komos nutraukę procedūrą.
Dirbtinė koma yra visiškai valdomas procesas, leidžiantis pailsėti smegenims, o tai dažnu atveju naudinga. Kaip ir gydant kitus nesveikus organus reikalinga ramybė, taip ir smegenims būtina tyla ir ramybė. Smegenys gali būti pažeistos, pavyzdžiui, dėl deguonies trūkumo skęstant, dėl kraujo krešulio, padidėjusio spaudimo smegenyse po stipraus galvos sutrenkimo arba cheminio disbalanso smegenų nervų ląstelėse perdozavus narkotikų.

Negrįžtamoji koma
Po tokių sunkių traumų pacientas dažnai pats nugrimzta į komą, nes labai smarkiai pažeistos smegenys nebegali toliau normaliai veikti. Dažnai ligonio smegenims iš tiesų geriau, kai išlieka koma, nes tokiomis ramybės sąlygomis smegenys gali greičiau atsigauti. Jeigu ligonis iš komos pabunda per anksti, smegenys ima naudoti daug energijos ir išteklių, pavyzdžiui, reaguodamos į pojūčius, sąmoningas mintis ir raumenų judesius. Tai gali pailginti gijimo procesą, o kai kuriais atvejais net trukdyti smegenims pasveikti po traumos.
Jeigu gydytojai mano, kad komos ištikto ligonio smegenims dar reikalinga visiškos ramybės būsena, jie gali sukelti dirbtinę komą. Kai būklė pagerėja – o tai gali trukti keletą dienų, savaičių ar mėnesių, – dirbtinę komą galima nutraukti. Tačiau neįmanoma garantuoti, kad ligonis vėl atgaus sąmonę. Jeigu smegenų pažeidimai labai stiprūs, natūrali koma gali ir toliau laikyti smegenis paralyžiuotas.

Šaltis priverčia smegenis atsijungti
Sukelti pacientams dirbtinę komą galima hipotermijos būdu. Šitaip smegenims suteikiama ramybe ir sveikti būtinas laikas.
1. Ligoniui taikoma nejautra, kad dėl hipotermijos nekrūpčiotų. Tuo metu jo kvėpavimą palaiko respiratorius.
2. Ligoniui lašinama sūraus 4 °C temperatūros vandens, kuris šaldo kūną iš vidaus. Paprastai per 30 minučių sulašinami 2 litrai.
3. Dvi 4 °C temperatūros vėsinamosios antklodės ir atviriausiose vietose uždėti ledo maišai šaldo kūną iš išorės.
4. Kūno temperatūra reguliariai matuojama šlapimo pūslėje, pagrindinėje arterijoje arba stemplėje. Jai nukritus iki 33-34 laipsnių, ledo maišai nuimami, o vėsinamųjų antklodžių temperatūra pakeliama iki 33 laipsnių. Saldant nuolatos stebimos ir matuojamos ligonio gyvybinės funkcijos.
5. Šaldymui pasibaigus ligonį vėl imama šildyti. Vėsinamųjų antklodžių temperatūra pamažu keliama 0,3 laipsnio per valandą – dešimt valandų. Anestezija nutraukiama kūno temperatūrai perkopus 35 laipsnius, o jai pakilus iki 36 laipsnių, nuimamos ir antklodės.